Aktualności

Test szczelności
Blower Door Test

n50 ≤ 0,37 1/h to bardzo ważny wynik, jaki uzyskał dom wolnostojący na Osiedlu Słonecznym.  Co kryje się pod tymi znakami? Współczynnik n50 określa ile razy w ciągu godziny zachodzi pełna wymiana powietrza wewnętrznego przez nieszczelności budynku. Tzn. np. jeżeli zmierzony parametr krotności wymian n50 wynosi 1,5 dla budynku o kubaturze 1000m³ oznacza to, że w ciągu jednej godziny przez nieszczelności wydostaje się na zewnątrz 1500m³ powietrza.

 

Którędy “ucieka” powietrze? Najczęściej pojawiające się nieszczelności to włazy strychowe, listwy przypodłgowe, przewody kominowe, okna i drzwi, stropy podwieszane, ściany zewnętrzne i działowe, oprawy oświetleniowe, przejścia instalacyjne, gniazda elektryczne oraz inne szczeliny i otwory.

Dlaczego tak istotne jest, by takich nieszczelności unikać? Ponieważ właśnie przez nie ucieka ciepło, a co za tym idzie – również pieniądze wydawane na ogrzewanie. Co więcej, nieszczelności budynku są również częstą przyczyną wchodzenia wilgoci w ściany i wpływa na utratę właściwości izolacyjnych wełny użytej do ocieplenia.

 

Budując domy na Osiedlu Słonecznym staramy się eliminować wszelkie przyczyny nieszczelności budynków i osiągać najlepsze rezultaty. Potwierdza to badanie wykonane metodą ciśnieniową blower door, które dało rewelacyjny wynik n50 ≤ 0,37 1/h.

 

  Dlaczego jest on dla nas takim powodem do dumy? Ponieważ norma wynosi odpowiednio:

  – w budynkach z wentylacją grawitacyjną – do 3;

  – z wentylacją mechaniczną – do 1,5;

  – w budynku energooszczędnym – poniżej 1,5;

  – a w budynku pasywnym – poniżej 0,6.

  A w domu wolnostojącym na Osiedlu Słonecznym jest to jeszcze mniej – 0,37. To standard, który utrzymamy przy budowie wszystkich budynków.

  Więcej na temat szczelności budynków na naszym osiedlu przeczytacie TUTAJ.
photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska