Aktualności

Szczelność domu
Ciepło w trakcie zimy i przyjemny chłód latem
Czy w bardzo szczelnym domu można zachować komfort przez 24h? Wyobraźcie sobie słoneczny czerwcowy dzień z temperaturą powyżej 30 st. C. Jak przygotowujecie się do jego przetrwania? Zapewne sięgacie po lekkie, przewiewne ubrania z materiałów przepuszczających powietrze, a w domu lub biurze otwieracie wszystkie okna, by zrobić choćby najmniejszy przeciąg. A gdyby tak odwrotnie – zamknąć się w bardzo szczelnym budynku – myślicie, że byłoby to dla Was komfortowe rozwiązanie? Na przykładzie zeroenergetycznego domu na Osiedlu Słonecznym, udowodnimy że tak! Szczelność powietrzna, niezależnie od samej izolacji domu, zapewnia nam we wnętrzach ciepło w trakcie zimy i przyjemny chłód latem. Daje nam komfort. Dzięki szczelności minimalizujemy straty ciepła i energii oraz zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie systemów wentylacyjnych w domu, a co za tym idzie – mamy realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i prąd (aż do 80% w porównaniu z tradycyjnym budownictwem). Ponadto, szczelność domu, w połączeniu z wydajną rekuperacją, sprawia, że powietrze we wnętrzach jest wolne od zanieczyszczeń, kurzu i pyłków. Pamiętacie żółte drobinki, które kilka tygodni temu spowijały samochody, okna i wdzierały się do domów? W domach na Osiedlu Słonecznym nie będziecie musieli przecierać ich co kilka godzin z telewizorów, monitorów komputerowych i mebli na wysoki połysk, bo pyłków, podobnie jak kurzu, po prostu nie będzie. Odczują to na pewno również alergicy, którzy w końcu będą mogli odetchnąć z ulgą we własnym domu.
 
  • Co robimy, by domy na Osiedlu Słonecznym były szczelne?
  • ▫Przede wszystkim zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy dzieląc się swoją wiedzą sprawiają, że nasza inwestycja jest unikatowa na skalę Polski.
  • ▫ Sięgamy po najlepsze z dostępnych materiałów, aby domy na Osiedlu Słonecznym spełniały wygórowane normy europejskie nie tylko dziś, ale również za kilkadziesiąt lat.
  • ▫ Stosujemy wyjątkowo grube, trzyszybowe okna Veka z potrójnym uszczelnieniem. Przy ich wstawianiu wykorzystujemy ciepły montaż (również ciepłe parapety na całej ich długości), używając do montażu taśm rozprężnych Illbrucka.
  • ▫ Oprócz tego, ściany ocieplamy specjalnym styropianem grafitowym o bardzo wysokim współczynniku λ = 0,033, po to by budynek nie nagrzewał się w takcie upałów i nie tracił ciepła w chłodne dni. Unikamy też wszelkich mostków termicznych.
  • ▫ Współczynnik przewodnictwa ciepła dla wszystkich okien wynosi w domu wzorcowym, który już stoi na Osiedlu Słonecznym, 0,8 λ – czyli tyle, co norma w domu pasywnym. Zaś współczynnik drzwi to 1,3 λ, gdzie jeszcze do niedawna normy w energooszczędnym budownictwie wynosiły aż 2,6 λ.
  • ▫ Nawet przy montażu rolet zewnętrznych zadbaliśmy o to, by uniknąć wspomnianych mostków termicznych. Puste okucie rolety oddzieliliśmy od ściany budynku warstwą styroduru – każdy detal jest bowiem bardzo ważny.
Dzięki tym wszystkim zabiegom, pierwszy z wybudowanych na Osiedlu Słonecznym domów, rewelacyjnie przeszedł próbny test szczelności. Nie trzeba jednak przywoływać dla potwierdzenia tego żadnych skomplikowanych pojęć i wskaźników. Można to poczuć na własnej skórze – wchodząc do budynku, gdzie mimo dużego przeszklenia od strony południowo-zachodniej, w środku panuje przyjemny chłód, nawet przy wysokich temperaturach na dworze.
photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska