Aktualności

Pompa ciepła
dobra energia

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Jego zasada działania oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. W wymienniku ciepła, zwanym parownikiem, czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z powietrza zewnętrznego.

Jak działa pompa ciepła?

Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura. Kolejnym elementem obiegu, do którego trafia czynnik w postaci gazowej, jest wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Gorący i sprężony czynnik oddaje tu energię cieplną do powietrza wewnętrznego, co powoduje jego skroplenie. W następnej kolejności ma miejsce rozprężanie nośnika ciepła, co zamyka obieg termodynamiczny. Procesy te zachodzą cyklicznie, co gwarantuje ciągłość pracy pompy ciepła. Pompa ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, jest jednak w stanie przetworzyć taką energię i dostarczyć do naszej instalacji grzewczej ciepłe powietrze do ogrzania domu czy wodę o temperaturze nawet 55°C.

Pompa ciepła

Jakie są koszty ogrzewania?

Koszt eksploatacji urządzenia ogranicza się jedynie do zakupu niewielkiej ilości energii elektrycznej. Warto przy tym wyraźnie zaznaczyć, że jest ona potrzebna tylko i wyłącznie do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania. Z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5 kW energii z „powietrza”, które w całości wykorzystamy je na potrzeby ogrzewania budynku.
photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska