Jaki wpływ na nasze zdrowie mają materiały, z których budujemy ?

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają materiały, z których budujemy ?
Często budując domy nie zastanawiamy się nad tym jaki wpływ będzie on miał na nasze zdrowie i samopoczucie. Każdy z nas szuka oszczędności i przy budowie właśnie tym się sugeruje wybierając materiały tańsze a zarazem niezdrowe dla nas. Bardzo często przy produkcji materiałów używa się technologii wspomaganej chemią. Niezdrowe materiały do budowy domu nie są wytwarzane z naturalnych produktów, ponadto Zastanówmy się chwilę, jak materiały budowlane mogą wpływać na nasze zdrowie? Producenci materiałów budowlanych informują nas o ich szkodliwości, jak się zabezpieczyć. Najczęściej dotyczy to środków ostrożności na czas nanoszenia lub instalowania produktu. Spośród licznych materiałów budowlanych dostępnych na rynku, pewna ich część może mniej lub bardziej szkodliwie wpływać na nasze zdrowie. Jedne mogą być szkodliwe w trakcie ich stosowania, a inne mogą być szkodliwe przez dłuższy czas. Nigdy nie wiemy na jakie wyroby trafimy, nie będziemy znali ich pochodzenia i nie będziemy wiedzieć jaki mogą mieć wpływ na nasz organizm.

Szkodliwość materiałów budowlanych

Szkodliwy wpływ materiałów może pojawić się jako oddziaływanie bezpośrednie np. w postaci pyłu, oparów, które są przez nas wchłaniane i pozostają w organizmie. Do takich substancji należą różnego rodzaju rozpuszczalniki zawarte np. w farbach, lakierach. Do najgroźniejszych substancji należą mi.in węglowodory aromatyczne, które występują w smole węglowej, sadzy, gazie spalinowym czy też chlorek winylu występujący w produktach z PCW ale i nie tylko. Inne materiały budowlane oraz surowce mogą wykazywać podwyższone promieniowanie, najczęściej są to wyroby zawierające pierwiastek Rad. Stężenie tego pierwiastka w materiałach jest niewielkie, a co za tym idzie niegroźne. Niemalże natychmiast może się objawiać szkodliwość produktów budowlanych. Najprostszym przykładem jest silne zatrucie oparami farby lub lakieru. Najczęściej występuje u osób, które stosowało te substancje nie ochraniając dróg oddechowych. Jednak nie wszystkie szkodliwe toksyny działają niemal od razu i w widoczny sposób. Są też takie, które działają w ukryciu. Choroba rozwija się w powolnym tempie. Objawy nasilają się stopniowo. W nielicznych przypadkach jest tak, skutki szkodliwości wyrobów odczuwa się dopiero w następnych pokoleniach, ponieważ mogą być spowodowane zmiany genetyczne. W taki sposób działają wyroby bardzo skażone pierwiastkami promieniotwórczymi.

Najzdrowsze materiały budowlane

Najzdrowszymi materiałami do budowy domu są te wyroby, które wytwarza się z naturalnych produktów. Idealnym przykładem są bloczki i cegły wapienno-piaskowe, czyli tzw. Silikaty. Dobrze wypada również beton komórkowy biały. Zanim zaczniecie zakup materiałów budowlanych poznajcie ich właściwości i skład.
photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska