Aktualności

Czym jest dom ZEROenergetyczny?
aspekt ekonomiczny i ekologiczny

Budynek ZEROenergetyczny, to taki, do którego komfortowego funkcjonowania nie jest potrzebna energia z zewnątrz. Po prostu produkuje on tyle energii, ile zużywa. Dla uzyskania takiego efektu konieczne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak pompa ciepła i fotowoltaika oraz nowoczesne budownictwo z bardzo szczelnymi konstrukcjami budynków. Istotne jest także zastosowanie rekuperacji, dzięki której odzyskujemy produkowane w domu ciepło.

 

  Wg autorytetu dr Ludomira Dudy możemy rozróżniać dwa pojęcia – dom ZEROenergetyczny bilansowo i finansowo.

  Pojęcie dom ZEROenergetyczny bilansowo stosujemy wówczas, gdy bierzemy pod uwagę potrzeby energetyczne tego budynku dla zachowania komfortu cieplnego.

  Natomiast dom ZEROenergetyczny finansowo mamy na myśli mówiąc bardziej o gospodarstwie domowym, w którym produkujemy tyle energii, aby wystarczyło jej zarówno na utrzymanie komfortu cieplnego, ale także na potrzeby mieszkańców korzystających z różnych domowych urządzeń potrzebujących energii mi.in sprzętu AGD.

 

  Skąd dom ZEROenergetyczny czerpie energię?

  Budynek tego typu wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE), takie jak światło słoneczne, wiatr, czy różnice temperatur w glebie. Przy budowie domów jednorodzinnych najczęściej z tych rozwiązań wybiera się panele fotowoltaiczne, wyposażone są w generator prądu, za sprawą którego zaopatrują dom w energię elektryczną. Za ogrzewanie wnętrza i ciepłą wodę odpowiada natomiast pompa ciepła.

 

  A może zatem produkować więcej energii i czerpać z tego korzyści?

  Na Osiedlu Słonecznym priorytetem jest budowa domów ZEROenergetycznych, ponieważ domy PLUSenergetyczne, wytwarzające nadwyżkę energii, są dla lokatorów nieopłacalne. Koszt inwestycji w dodatkowe odnawialne źródła energii przewyższa ten uzyskany ze sprzedaży do dystrybutora nadmiaru wytworzonego prądu. Stawki dla klientów indywidualnych są bowiem minimalne. Dlatego tak ważne jest, by dom produkował dokładnie tyle energii, ile potrzebuje do odpowiedniego funkcjonowania.

 

  Zyski również dla otoczenia przyrodniczego

  Dom ZEROenergetyczny, który potocznie mówiąc „żywi się sam”, to nie tylko oszczędność dla lokatorów, ale również wkład w ochronę środowiska. Budynki takie nie przyczyniają się do zwiększenia emisji CO2 i SO2, ponieważ do ogrzewania nie potrzebują węgla, a energię elektryczną czerpią z promieni słonecznych. Ponadto, ich niezwykła szczelność sprawia, że straty ciepła są zdecydowanie mniejsze niż w tradycyjnych domach. Wybierając taki dom, dbamy zatem nie tylko o własne ekonomiczne interesy, ale również stawiamy na ekologiczne rozwiązania.

photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska