Aktualności

By rachunki były jak najmniejsze
pompa ciepła
Osiedle Słoneczne w Żołędowie to dziś ewenement na skalę Polski. Budowane przez inwestora z myślą, by mieszkańcy powstających domów płacili w przyszłości jak najmniejsze rachunki za media.
Inwestor zdecydował, by zastosować w budowanych domach nowoczesne technologie, czyniące te domy zeroenergetycznymi. – Takimi, w których miesięczne rachunki za media nie będą przekraczać osiemdziesięciu złotych – obrazowo wyjaśnia inwestor.

O pomoc inwestor poprosił dr. Ludomira Dudę, eksperta w kwestii budowy domów zeroenergetycznych. – Zaproponowałem więc rozwiązania, które pozwolą osiągnąć założone cele i zadbać o to, by nowoczesne technologie nie podwyższyły kosztów budowy domów – mówi dr Duda. – To unikalny, zupełnie nowy sposób myślenia ze strony inwestora. Zwykle bowiem deweloperzy chcą budować tanio i nie przejmują się tym, jakie rachunki będą w przyszłości płacić mieszkańcy zbudowanych przez nich domów.
Na Osiedlu Słonecznym zamiast gazowych kotłów grzewczych będą więc pompy ciepła, będą też panele fotowoltaiczne produkujące prąd i rekuperatory umożliwiające odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza.

Kto usłyszał o pompach ciepła pierwszy raz piętnaście czy dziesięć lat temu, ten myśli zapewne o pompach gruntowych. Wymagających wykonania wielu kosztownych odwiertów, na których nierzadko próbowano oszczędzać. W konsekwencji pompy gruntowe, mające teoretycznie dobrą sprawność, nie zawsze ją gwarantowały. Pompy powietrze – powietrze dostępne wtedy na rynku, nie wymagające odwiertów w gruncie, były natomiast zdecydowanie mniej sprawne. To się jednak zmieniło. Pompy powietrze – powietrze, czyli takie, jakie będą na Osiedlu Słonecznym, są dziś nie tylko wygodniejsze do zainstalowania, ale też sprawniejsze od gruntowych. Ich sprawność jest szczególnie wysoka w temperaturach typowych dla większości dni zimowych w Polsce, czyli dla temperatur w granicach  0oC.Jeszcze mniej niż o pompach ciepła wiemy o rekuperacji. Owszem, każdy słyszał o klimatyzacji, ale o rekuperacji już mało kto. – Mamy z nią też problem mentalnościowy, wynikający z doświadczeń z klimatyzacją, która może być głośna, którą trzeba czyścić, która bywa niesprawna – podkreśla dr Ludomir Duda. – Technologia rekuperacji ewoluuje jednak szczególnie szybko. Urządzenia do niedawna głośne są dziś ciche, kiedyś energochłonne potrzebują obecnie niewiele energii. Zaletą rekuperacji jest i to, że może właściwie spełniać swe zadania zawsze. Rekuperacja przyczynia się do oszczędzania energii i gwarantuje, że w domu zawsze będzie świeże powietrze bez potrzeby otwierania okien, przez co pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Umożliwia też – co szalenie ważne w miejscach, w których występuje smog – odcięcie się od zanieczyszczeń powietrza dzięki specjalnym filtrom. W Żołędowie smogu nie ma, ale i tam rekuperatory wyposażone będą w filtry, by powietrze w domach na Osiedlu Słonecznym było idealnie czyste.
Pompy ciepła to urządzenia pozwalające na ogrzanie domu bez instalacji gazowej, pieców gazowego czy olejowego. Preferowane dziś pompy powietrze – powietrze są bardzo sprawne, a ich montaż jest prosty, nie wymaga kosztownych odwiertów, jakie były niezbędne przy pompach gruntowych.
Pompy ciepła zasilane są prądem, który na Osiedlu Słonecznym wytarzany będzie dzięki panelom fotowoltaicznym przez cały rok. Latem produkowany będzie w nadmiarze i odprowadzany do sieci, przez co tworzone będą „zapasy” na zimę. Pobór prądu z sieci będzie więc niezbędny tylko wówczas, gdy „zapasy” te zostaną wyczerpane.

Rekuperacja zapewnia czyste i stale świeże powietrze w domach. Większość z nas wie o niej bardzo mało, a szkoda, bo jej wpływ na jakość powietrza i oszczędność zużycia energii jest kluczowa.
photo of

Osiedle Słoneczne

ul. Słoneczna

86-021 Żołędowo
Kujawsko-pomorskie, Polska